تشخیص هشت سرطان با یک آزمایش خون

برای بسیاری از سرطانها تشخیص یک روند طولانی و چالش برانگیز است. با این وجود آزمایش خون جدید  که CancerSeek  نامیده می شود،  می تواند یک تکنیک تشخیصی ساده و موثر مورد نیاز باشد که این پتانسیل را دارد هشت نوع سرطان را از یک نمونه خون شناسایی کند.

در تحقیقات جدید، محققان نشان می دهند که چگونه آزمایش خون نشان دهنده حساسیت و خاصیت تشخیص سرطان در بیش از 1000 فرد مبتلا به این بیماری می باشد. این تیم تحقیقاتی از دانشکده پزشکی جان هاپکینز در بالتیمور اخیرا نتایج خود را در مجله Science منتشر کرده است. در سرتاسر جهان، سرطان یکی از علل اصلی مرگ است و پیش بینی شده است که تا سال 2030، تعداد مرگ و میرهای سرطان از 8 میلیون تا 13 میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

تشخیص زودهنگام ، کلید کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان است. هرچه زودتر بیماری تشخیص داده شود، احتمال شانس موفقیت در درمان بیشتر است. اما متأسفانه، بسیاری از سرطانها تا مرحله های بعدی درگیر نیستند و این به دلیل عدم وجود ابزارهای تشخیص سریع و موثر است. با این حال، محققان جان هاپکینز معتقدند که CancerSeek ما را به یک روش سریع و ساده برای تشخیص سرطان در مراحل اولیه نزدیک می کند. وقتی تومورهای سرطانی تشکیل می شوند، قطعات کوچکی از DNA و پروتئین های جهش یافته را به جریان خون منتشر می کنند و این می توانند به عنوان نشانگرهای سرطان عمل کنند.

تست خون جدید با شناسایی 16 نشانگرهای  جهش ژنی و 8 پروتئین که با هشت نوع مختلف سرطان مرتبط هستند، کار می کند. این شامل سرطان سینه، ریه و سرطان کولورکتال و همچنین پنج سرطان تخمدان، کبد، معده، پانکراس و مری است که در حال حاضر هیچ تست غربالگری معمول برای افرادی که در معرض خطر متوسط ​​هستند وجود ندارد. جانز هاپکینز توضیح می دهد  ” بدیع بودن روش طبقه بندی پیشنهادی ما مربوط است به ترکیب احتمال مشاهده ی جهش های DNA های مختلف همراه با سطوح چندین پروتیین بمنظور گرفتن تصمیم نهایی “

محققان تحقیقات CancerSeek روی 1005 نفر که با فرمهای غیر متاستاز یکی از هشت سرطان تشخیص داده شده بودند، آزمایش کردند. آنها دریافتند که این آزمایش 70 درصد از سرطان ها را شناسایی کرده و حساسیت آن از 33 درصد برای سرطان پستان تا 98 درصد برای سرطان تخمدان است. محققان گزارش دادند که حساسیت از 69 درصد به 98 درصد برای پنج سرطان که در حال حاضر هیچ آزمون غربالگری معمول ندارند، متغیر بود. در آزمایش CancerSeek در 812 بزرگسال سالم، تنها هفت نتیجه مثبت کاذب را تولید کرد. علاوه بر این، محققان دریافتند که آزمایش آنها قادر به تعیین موقعیت تومورها برای 83 درصد بیماران بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *