روزه داشتن متناوب، ممکن است باعث افزایش دیابت نوع 2 شود.

تحقیقات جدید نشان می دهد که روزه داشتن متناوب ممکن است باعث افزایش سطح انسولین، آسیب سلول های پانکراس و افزایش میزان چربی شکم شود.

روزه داری متناوب ممکن است یک رژیم غذایی معمول باشد، اما ممکن است به سلامت متابولیسم ما آسیب برساند، مطالعات جدیدی را پیشنهاد می کند. به اصطلاح رژیم غذایی ناگهانی متناوب در میان افرادی که می خواهند سریع وزن را از دست بدهند، بیشتر و بیشتر جذب می شوند. این رژیم غذایی رایج شامل روزهای “سریع” است که در آن به شدت کالری مصرفی خود را محدود می کند – به یک چهارم روزانه یا کمتر، به عنوان مثال – و “جشن” روز، جایی که فرد رژیم غذایی می تواند هر آنچه که می خواهید بخورند. گاهی اوقات به عنوان یک رژیم غذایی “محو” نامیده می شود،به علت مزایای پیشنهاد شده از افزایش طول عمر و جلوگیری از سرطان بطور ناگهانی در سال های اخیر محبوب شده است.

در واقع، برخی مطالعات حیوانی نشان داده اند که روزه داری ناگهانی ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد، در حالی که مطالعات مشاهده شده نشان می دهد افراد روزه داری که به طور منظم زندگی می کنند طولانی تر از سالمندان نیست. تحقیقات ارائه شده در جلسه سالانه انجمن اروپایی غدد درونریز – که در بارسلونا، اسپانیا انجام شد، نشان می دهد که عمل رژیم غذایی ممکن است عواقب جدی برای متابولیسم بدن انسان داشته باشد.

به طور خاص، مطالعه جدیدی که توسط Ana Cláudia Munhoz Bonassa، محقق دانشگاه سائوپائولو در برزیل انجام شده، نشان می دهد که روزه داری متناوب ممکن است فعالیت طبیعی پانکراس و تولید انسولین را مختل کند، که در نتیجه می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 شود. محققان در تلاش های خود با مطالعات قدیمی تر پیشنهاد کردند که روزه برای مدت کوتاهی باعث افزایش استرس اکسیداتیو و تولید رادیکال های آزاد می شود.  استرس اکسیداتیو و سطوح بالایی رادیکال های آزاد برای سرعت بخشیدن به روند پیری و آسیب رساندن به DNA ما، افزایش خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی عروقی و تولید عصبی پیشنهاد شده است.

برای پیدا کردن اینکه آیا روزه داری ناگهان باعث ایجاد رادیکال های آزاد می شود، Bonassa و همکارانش موش های صحرایی سالم را در رژیم غذایی برای مدت 3 ماه قرار دادند. در طی این زمان، محققان سطوح و عملکرد انسولین جوندگان، وزن بدن و سطوح رادیکال آزاد خود را اندازه گیری و نظارت کردند. در پایان دوره رژیم غذایی، موش ها، به عنوان انتظار می رود وزن را از دست داده اند. با این حال، توزیع چربی بدن آنها غیر منتظره تغییر کرد. مقدار بافت چربی در شکم جوندگان افزایش می یابد. چربی شکم با مطالعات اخیر نشان داده شده است که به شدت با دیابت نوع 2 مرتبط است، با برخی از تحقیقات حتی نشان دادن یک مکانیزم مولکولی که از طریق آن سابق ممکن است منجر به دومی شود.

علاوه بر این، Bonassa و همکارانش آسیب را در سلولهای پانکراس ترشح انسولین و همچنین میزان بالاتری از رادیکال های آزاد و علائم مقاومت به انسولین مشاهده کردند. نویسنده اصلی این مطالعه در مورد یافته ها می گوید: “ما باید در نظر داشته باشیم افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند و برای رژیم های ناگهانی متناوب انتخاب می شوند احتمالا مقاومت در برابر انسولین دارند.” Bonassa ادامه می دهد “اگرچه این رژیم غذایی ممکن است منجر به کاهش زود هنگام سریع وزن شود، در طولانی مدت می تواند اثرات مخربی برای سلامت آنها مانند بیماری دیابت نوع 2 داشته باشد.” “این اولین مطالعه است که نشان می دهد که علیرغم کاهش وزن، رژیم های غذایی ناگهانی ممکن است در معرض لوزالمعده قرار بگیرند و عملکرد انسولین را در افراد سالم طبیعی تحت تاثیر قرار دهند، که می تواند منجر به دیابت و مشکلات سلامتی جدی شود.”

در آینده، دانشمندان قصد دارند جزئیات بیشتری در مورد اثرات مضر ناگهانی متناوب بر عملکرد طبیعی پانکراس و هورمون انسولین مطالعه کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *