سیگار کشیدن و دیابت ‘عوامل خطر’ برای تجمع کلسیم در مغز

تحقیقات جدید زوال عقل از هلند دخانیات و دیابت مربوط به تجمع کلسیم در بخشی از مغز است که حافظه مهم است نشان داده است که. در گزارش منتشر شده در نشریه رادیولوژی، محققان مطالعه توصیف چگونه آنها را تجزیه و تحلیل مغز سی تی اسکن از بیماران مبتلا به مشکلات حافظه است.  طبق نظر دکتر استرس JM De Brouwer از گروه جراحی در مرکز پزشکی دانشگاه اوترخت در هلند، “ما می دانیم که کلسیم در هیپوکامپ معمول است، به خصوص با افزایش سن.” او و همکارانش دریافتند که علاوه بر سن پیشرفت، دیابت و سیگار کشیدن نیز با رسوب کلسیم یا کلسیفیکس در هیپوکمپ ارتباط دارند.

 
زوال عقل و هیپوکامپ
چون هیپوکامپ مهم برای کوتاه مدت و بلند مدت حافظه در مغز است، این موضوع تحقیقات زیادی در زوال عقل، بیماری است که حدود 50 میلیون نفر در سراسر جهان است. این تحقیقات، به عنوان مثال, هیپوکامپ “در معرض خطر آسیب” نشان داده است که در توسعه زود هنگام بیماری آلزایمر است که علت اصلی زوال عقل. دیگر علل زوال عقل عبارتند از آسیب به جریان خون به مغز از پروتئین های غیر طبیعی به نام لوی بدن و التهاب ایجاد می کند. با این حال، دکتر De Brouwer و تیم توجه داشته باشید که تحقیقات دمانس در حال حاضر در مورد هیپوکامپ تمایل به تمرکز بر degeneration از سلول های مغز و بافت به عنوان مخالف با غیر طبیعی در تامین خون و یا سیستم عروقی است که آنها را تغذیه می کند. یافته های دانشمندان می تواند قابل توجه است، زیرا آنها حمایت از ایده این است که کلسیفیکس ممکن است منشا عروقی باشد.            
 

نوع جدید CT اسکن
یکی از ویژگی های متمایز این مطالعه این است که قادر به استفاده از نوع جدیدی از اسکن شناخته شده به نام “سی تی اسکن مغز چند عاملی” شناخته شده است. این نوع سی تی اسکن اجازه می دهد تا رادیولوژیست ها بین افزایش کلسیم در هیپوکمپ و ساختارهای همسایه مانند به عنوان کروئید . دکتر Slexus و دکتر برووور توضیح می دهد که این نوع اسکن همچنین “امکان دیدن هیپوکامپ در هواپیماهای مختلف آنatomical؛ برای مثال، از بالا به پایین، راست به چپ و جلو به عقب. “این تیم، سی تی اسکن های مغز چند وجهی را در حدود 2000 نفر که در سالهای 2009-2015 در کلینیک حافظه بیمارستانی در هلند حضور داشتند، مورد بررسی قرار داد. سن بیماران بین 45 تا 96 سال بود. میانگین سن آنها 78 سال بود. اسکن های CT به عنوان بخشی از آزمایش های تشخیصی بود که شامل ارزیابی عملکرد شناختی نیز بود. محققان برای مطالعه خود دو هدف داشتند. یکی از آن ها بررسی هر گونه ارتباط بین عوامل خطر شناخته شده برای ایجاد مشکلات عروقی – مانند سیگار کشیدن، دیابت و فشار خون بالا – و کلسیفیکای هیپوکامپ بود. هدف دیگر این مطالعه کشف کردن اینکه آیا افزایش کلسیم در هیپوکامپ تاثیری بر شناختی عملکرد.

سیگار کشیدن و احتمال ابتلا به دیابت “
هنگامی که آنها سی تی اسکن را تجزیه و تحلیل کردند، دانشمندان دریافتند که 19 درصد از همه شرکت کنندگان در این مطالعه، کلسفیت را در هیپوکامپ داشته اند. همچنین آنها دریافتند که “سن بالاتر،” سیگار کشیدن و دیابت “با وجود کلسفیت های هیپوکمپ ارتباط دارد.” مطالعه طراحی دانشمندان را مجاز دانسته است که سیگار کشیدن و دیابت عملا خطر ابتلا به کلسیم هیپوکامپ را افزایش می دهد. با این حال، دکتر دی برووور می گوید که “آنها فکر می کنند که سیگار کشیدن و دیابت عامل های خطر هستند.” شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کلسیفیکس هیپوکمپ یک مشخصه بیماری عروق هستند و “به خوبی شناخته شده است که سیگار کشیدن و دیابت عامل خطر برای بیماری های قلبی و عروقی هستند”.

بدون پیوند به عملکرد شناختی
این تیم گیج شده بود که این مطالعه ارتباطی بین افزایش کلسیم در هیپوکامپ و عملکرد شناختی نداشت. دکتر براوور معتقد است که این امر به دلیل برخی از محدودیت های روش ها و طراحی هایش بوده است. محدودیتی برای مثال، این بود که “گروه کنترل” افراد سالم وجود نداشت؛ همه شرکت کنندگان بیماران در یک کلینیک حافظه بودند و اختلالاتی از نقص شناختی به آلزایمر و بیماری آلزایمر داشتند.توضیح دیگری ممکن است در حقیقت این باشد که در هیپوکامپ چندین لایه وجود دارد “و ممکن است کلسیفیکاسیون [در این مطالعه] ساختار هیپوکامپ که برای ذخیره سازی حافظه مهم است آسیب نبیند”، دکتر د برووور می گوید. او و همکارانش در حال حاضر در حال گسترش تحقیقات هستند تا گروه های دیگر را در تلاش برای درک بیشتر بدانند که چگونه کلسیوم در هیپوکامپ ممکن است بر عملکرد شناختی تأثیر بگذارد. “احتمال دارد که سیگار کشیدن و دیابت عامل خطر برای کلسفیت های هیپوکامپ هستند.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *